Nowy rok, nowy ja. Znacie to?

Większość z nas wraz ze zmianą cyferki w roku postanawia zmienić swoje życie na lepsze. Rozpisujemy cele, tworzymy plany, widzimy siebie o 5 kg chudszych, jak przebiegamy maraton, czy jemy tylko zdrowe produkty. Staramy się spełnić swoje marzenia i dążyć do rzeczy, które nie przychodzą nam lekką ręką. Minęły pierwsze dwa tygodnie nowego, 2018 roku. To właśnie po tym czasie większość z nas zapomina o noworocznych postanowieniach i powraca do starych “ja”. Jak się nie poddać? Jak wytrwać w postanowieniach? Mamy dla Was kilka pomocnych porad.

Nie wszystko na raz, tylko trzy cele

Nie da się wywrócić całego życia do góry nogami z dnia na dzień, trzeba to robić stopniowo. Postaraj się z całej listy postanowień wybrać tylko trzy, które są dla Ciebie najważniejsze. Najlepiej wybrać jeden duży i dwa mniejsze dzięki temu łatwiej będzie Ci wytrwać. Trzy nowe czynności w życiu nie są aż tak przerażające jak 15, prawda? Skup się na wykonaniu tych celów i nie rozpraszaj się innymi. Jeżeli uda Ci się uzyskać jeden zamierzony cel, wtedy dobierz kolejny z listy. Najlepiej na początku wybrać taki cel, który najłatwiej będzie osiągnąć, ponieważ jego osiągnięcie naładuje Cię pozytywnym nastawieniem do zmian i kolejne będą już prostsze do wprowadzenia.

Małymi kroczkami do celu

Każde z wybranych trzech postanowień podziel na małe czynności, które musisz wykonać aby osiągnąć cel. Pamiętaj, żeby nigdy nie rzucać się na głęboką wodę. Jeżeli planujesz za pół roku przebiec półmaraton, a do tej pory ze sportem nie miałeś za wiele wspólnego, na pewno podczas pierwszego treningu nie uda Ci się przebiec zamierzonego dystansu. Zaplanuj swoją aktywność tak, aby z treningu na trening stopniowo zwiększać dystans oraz tempo.

Planuj, planuj i jeszcze raz planuj

Ważny jest plan – każdą formę ruchu, która ma przybliżyć Cię do ustalonego celu, wpisz do kalendarza. Dodatkowo ustal wcześniej czas, w którym ją wykonasz, ustaw przypomnienie w telefonie, dopasuj daną czynność do harmonogramu swojego dnia. Im lepiej zaplanujesz swoje aktywności, im bardziej je urzeczywistnisz jako plan, tym prościej będzie Ci je wykonać.

Razem raźniej i łatwiej

Każdy z nas przeżywa chwile słabości i wie jak ciężko wytrwać w postanowieniach noworocznych, dlatego o wiele łatwiej w nich wytrwać jeżeli ktoś z naszych bliskich również ma takie samo postanowienie i siedzimy w tym razem. Dodatkowo oprócz wsparcia pojawia się tutaj również aspekt rywalizacji, co jeszcze bardziej wpływa na nasze zaangażowanie i wytrwanie w postanowieniach noworocznych.

Jesteśmy wzrokowcami

Większość z nas jest wzrokowcem, dlatego aby pamiętać o naszych postanowieniach i codziennie się motywować do ich osiągnięcia powinniśmy je wyeksponować w widocznym miejscu. Najlepszą metodą jest tablica korkowa, na której wypiszemy sobie nasze postanowienia oraz przyczepimy zdjęcia, które będa nas motywowały, np. jeżeli zrzucić kilka kilogramów możemy przyczepić zdjęcie osoby, która według nas ma nieziemską sylwetkę i tylko gdyby była do kupienia wydalibyście na nią trochę pieniędzy. Jeżeli chcecie przebiec jakiś bieg, napiszcie wynik, który byście chcieli osiągnąć. Wstając rano będziecie widzieć postanowienia i sprawi to, że nie zapomnicie o nich nawet na dzień.

Dzięki tym radą na pewno zbliżycie się do zrealizowania waszych celów. Trzymamy mocno kciuki. Powodzenia!

Monika

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Najważniejsze informacje przed biegiem

Już jutro odbywa się BNY Mellon V Wrocławski Bieg Akademicki. U nas praktycznie wszystko gotowe! Medale na miejscu, nagrody czekają, pakiety spakowane,

Siła biegowa

Cześć Biegacze, Jak wasza forma? Trenujecie? Warunki pogodowe są w kratkę, ale zdecydowanie budząca się do życia wiosna powinna napawać nas większą

Trening = Izotonik? Lepiej zrób go sam!

Cześć! Większość z nas jak przygotowując się na trening, czy na bieganie oprócz odpowiedniego stroju i obuwia bierze ze sobą izotonik. Nie

Kategorie