Inicjatywa

O co chodzi w naszej inicjatywie?

Wrocławski Bieg Akademicki to inicjatywa studencka powstała w celu propagowania aktywności fizycznej w okresie juwenaliowym. Stwarzamy studentom z całego Wrocławia, jak również wszystkim chętnym biegaczom z całej Polski możliwość celebrowania przynależności akademickiej w duchu sportowej rywalizacji.

Głównym punktem imprezy jest bieg na 5 oraz 10 kilometrów, w którym uczestniczy około 1000 osób. Wokół całego wydarzenia odbywa się wiele atrakcji w specjalnie przygotowanym miasteczku biegowym. Co ważne, nie trzeba być studentem aby wziąć udział w naszym biegu. Równocześnie prowadzona jest klasyfikacja OPEN oraz STUDENT.

Celem wydarzenia jest niesienie pomocy potrzebującym, Wrocławski Bieg Akademicki to wydarzenie charytatywne. Głęboko wierzymy, że nasz bieg to coś więcej niż zwyczajna impreza sportowa. Naszym celem nie jest tylko jak najszybsze przekroczenie mety – chcemy wspierać potrzebujących niezależnie od miejsca, czasu i okoliczności. Ponadto Wrocławski Bieg Akademicki to okazja do sprawdzenia swojej formy oraz przyjemnego spędzenia majowej niedzieli wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Cel charytatywny

Marysia urodziła się jako zdrowe dziecko z dziesięcioma punktami w skali Apgar. Mając trzy miesiące na lewym policzku wyszła jej plamka, naczynko. Jej rodzice od początku szukali pomocy u lekarzy, którzy stwierdzili że to naczyniak. Chodzili od lekarza do lekarza szukając pomocy, ponieważ zmiana cały czas rosła, a każdy z mówił, że to naczyniak i sam się wchłonie.

Wierząc, że faktycznie tak jest stracili jedenaście cennych miesięcy. Dopiero chirurg dziecięcy, polecony przez znajomych skierował ich do „Przylądka Nadziei”. 14 czerwca 2018 ich świat wywrócił się do góry nogami… u Marysi zdiagnozowano nowotwór. Dziewczynka przeszła wszystkie badania oraz pobrano jej wycinek guza który znajdował się na lewym policzku. Po tygodniu pobytu w klinice Marysi podano pierwszy cykl chemii.

Obecnie Marysia ma dwa latka i jest po dziewięciu cyklach chemioterapii, jednak przed nią leczenie podtrzymujące, które dopiero rozpoczyna. Guz zniknął już z policzka Marysi, jednak zostawił po sobie ślad, którego chcielibyśmy wspólnie się pozbyć, żeby pomóc Marysi wrócić do normalności i przywrócić jej zdrowy wygląd. Biegnąc w V Wrocławskim Biegu Akademickim pomożesz tej dzielnej i uśmiechniętej dziewczynce w powrocie do zdrowia! 

Kim Jesteśmy?

Wrocławski Bieg Akademicki jest inicjatywą studencką powstałą w 2014 roku. Pomysł rodził się w naszych głowach dość długo, pierwsza edycja tego wydarzenia doczekała się swojej inauguracji dopiero w 2015 roku. Organizatorami biegu jesteśmy my – studenci, członkowie Informacji Kulturalno-Sportowej Studentów oraz Akademicki Związek Sportowy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Działamy non profit szerząc ducha sportu wśród całej społeczności. Oprócz miłości do biegania i sportu, łączy nas przede wszystkim wspólne spojrzenie na rzeczywistość i chęć dzielenia się z innymi.

Poprzednie edycje

Pierwsza edycja Wrocławskiego Biegu Akademickiego miała miejsce 10 maja 2015 roku. Na starcie udało się zgromadzić około 400 biegaczy, którzy w duchu sportowej rywalizacji pobiegli dla podopiecznych fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Trasa wiodła ścieżkami Parku Grabiszyńskiego, gdzie biegacze mieli do pokonania dwie pętle po 2,5km. Nieocenioną pomocą przy organizacji było wsparcie jakie otrzymaliśmy od Akademickiego Związku Sportowego działającego przy Uniwersytecie Ekonomicznym.

Druga edycja naszego wydarzenia została objęta patronatem tytularnym przez BNY Mellon. Dzięki wsparciu partnerów mogliśmy zwiększyć skalę naszej imprezy oraz przygotować więcej atrakcji dla biegaczy. 15 maja 2016 roku na starcie stanęło ponad 700 biegaczy, którzy zmierzyli się w Parku Grabiszyńskim na jednym z dwóch dystansów. Do pokonania była jedna, bądź dwie pętle o długości 5km. Dochód z BNY Mellon Wrocławskiego Biegu Akademickiego również został przekazany dla podopiecznych fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Trzecią edycję również udało nam się zorganizować głównie dzięki BNY Mellon, która postanowiła po raz kolejny objąć nasze wydarzenie patronatem tytularnym. Spotkaliśmy się 14 maja 2017 roku w dobrze wszystkim znanym Parku Grabiszyńskim. Biegacze, tak jak rok temu, pobiegli na jednym z dwóch dystansów: 5 lub 10km. W pakiecie startowym było można znaleźć koszulkę techniczną, a każdy biegacz, po przekroczeniu linii mety, otrzymał od nas pamiątkowy medal. W BNY Mellon III Wrocławskim Biegu Akademickim mogliśmy zmierzyć się ze sobą niosąc pomoc Mateuszowi Palzerowi, podopiecznemu fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. 

Czwarta edycja – to było coś! 13 maja 2018 roku prawie 1000 biegaczy spotkało się w jednym miejscu i w jednym celu – wybiegać marzenia dla Ewy Harapin, studentki, która zbiera pieniądze na protezę nogi. Jak co roku biegacze zmierzyli się na dwóch dystansach, 5 i 10 km. W tym roku było wyjątkowo dużo nagród – doszły takie kategorie grupowe jak Drużyna, Firma, czy Uczelnia. Pakiety startowe tym razem były rozdawane w pamiątkowych torbach płóciennych. Na dwa słowa zasługuje też miasteczko biegowe, które w tym roku było naprawdę bogate – od brafitterki, która pomagała paniom dobrać odpowiedni stanik do biegania, przez siłownię, trenera personalnego i strefę masaży, na rozbudowanej strefie dla najmłodszych kończąc (były bańki mydlane, magik i dużo zabaw i zabawek).

Facebook