Bieganie to najprostsza forma aktywności, ale żeby móc regularnie kontrolować postępy i planować skuteczniejsze treningi, wielu biegaczy – w tym również zupełnie początkujących – korzysta ze wsparcia aplikacji mobilnych do biegania. Jednak która aplikacja do biegania sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku? Czym kierować się przy wyborze, jakie są problemy z takimi programami i czy te darmowe rzeczywiście wystarczają?
Aplikacja do biegania – czy warto z nią zaczynać?
Aplikacja do biegania dla początkujących wydaje się rozwiązaniem nieco na wyrost i tak może faktycznie być, jeśli mowa o osobach, dla których bieganie oznacza raz w tygodniu piętnastominutową przebieżkę. W przypadku takich osób żaden program nie pomoże w podejmowaniu lepszych decyzji co do planowania treningu. Jeśli jednak biegi są regularne, to nawet gdy będą krótkie, może się okazać, że odpowiednie korzystanie z programu mobilnego pozwoli nieco przyspieszyć postępy.
Android, iOS – czy to ma znaczenie?
Spora część najbardziej rozpoznawalnych aplikacji do biegania ma wersje dedykowane i systemom z rodziny Android (zwykle 4.2+, ale czasem 6+), oraz iOS (tutaj najczęściej liczy się tylko najnowsza wersja). To samo dotyczy aplikacji stworzonych przez producentów zegarków do biegania. Generalnie więc to, z jakiej platformy się korzysta, nie ma większego znaczenia. Co do zasady aplikacje pisane pod Androida są nieco bardziej konfigurowalne, ale też nie zawsze pracują tak, jak można się tego po nich spodziewać. To jednak słaby argument, ponieważ wybór jest na tyle duży, że z powodzeniem można znaleźć program, który zapewni przynajmniej podstawowe funkcje. Aplikacje do biegania na Androida nie zawsze współpracują z zewnętrznymi urządzeniami, np. czujnikiem tętna czy kadencji, natomiast aplikacje do biegania na iOS są pod tym względem lepiej dopracowane, ale jest ich mniej, a wsparcie dla zewnętrznych czujników ogranicza się raczej do sprzętu z wyższej klasy cenowej.
Funkcje aplikacji do biegania: które i komu są potrzebne?
Aplikacje do biegania w dość dużym zakresie różnią się między sobą dostępnymi funkcjami. Nie zawsze jednak wybór bardziej rozbudowanego programu jest rozwiązaniem lepszym dla wszystkich biegaczy, tym bardziej że dodatkowe funkcje bywają płatne i to niemało. Czego jednak w ogóle można spodziewać się po programach do biegania?
- Podstawowa funkcja to rejestrowanie czasu i odległości treningu. W tej roli sprawdzają się praktycznie wszystkie programy do monitorowania aktywności, a nie jedynie aplikacje typowo do biegania. Tym, co odróżnia najlepsze programy dla biegaczy od przeciętnych i słabych, jest dokładność działania. Dotyczy to szczególnie lokalizacji, która w słabszych programach często kuleje, a GPS gubi sygnał, przez co odległości są naliczane z błędami.
- Praktycznie wszystkie mobilne aplikacje do biegania podają pewne statystyki dotyczące pokonanej trasy. Najprostsze jest oczywiście tempo, ponieważ to jedynie czas podzielony przez odległość. Poza tym programy do biegania mogą określać też różnice wysokości, zużycie wody, wydatek energetyczny.
- Współpraca z zewnętrznymi czujnikami pozwala rozbudować dostępne statystyki – podłączenie pulsometru (w formie pasa BT lub ANT+ albo nawet opaski sportowej) lub czujnika kadencji pozwala prześledzić bardziej szczegółowe dane, dotyczące wydolności lub wysiłku na poszczególnych odcinkach drogi.
- Niektóre aplikacje do biegania mają też wbudowane funkcje nawigacji. Może to być proste prowadzenie po zdefiniowanej przez użytkownika trasie lub połączenie tego rozwiązania z funkcją społecznościowa i prowadzenie po trasie dodanej przez innych użytkowników.
- Ciekawą funkcją, choć już raczej dla bardziej zaawansowanych biegaczy, jest porównywanie wyników z rezultatami uzyskanymi przez inne osoby, również z podziałem na grupy według płci, wieku lub stażu treningowego albo wagi.
- Część najlepiej ocenianych aplikacji do biegania pozwala na planowanie personalizowanych treningów – zarówno jeśli chodzi o przygotowanie sesji interwałów, jak i długofalowe cele, np. przygotowanie do półmaratonu czy maratonu.
- Spora część aplikacji do biegania udostępnia funkcje podglądu na żywo, dzięki któremu inni użytkownicy mogą obserwować postępy biegacza na trasie.
Problemy z funkcjami aplikacji do biegania
Gdyby istniał taki program, który oferuje wszystkie powyższe funkcje, do tego był darmowy i działał bezawaryjnie, to wystarczyłoby podać jego nazwę i byłoby oczywiste, jaką aplikację do biegania należy zainstalować. Generalnie jednak aplikacje do treningu biegowego mają zawsze tylko niektóre z tych funkcji, a nawet wtedy producenci z różnych powodów nie są w stanie zapewnić idealnego działania.
- Każda kolejna funkcja powoduje, że plik programu jest większy, co stwarza pewne wymierne problemy, zwłaszcza na starszych urządzeniach. nie chodzi tylko o ilość zajętego miejsca, ale również ilość pamięci potrzebnej do właściwego działania.
- Część z funkcji aplikacji do biegania wymaga sporego zapasu energii – to oznacza, że na dłuższych wybieganiach na przykład udostępnianie pozycji może sprawić, że bieg kończy się już bez rejestracji, ponieważ bateria się rozładowuje.
- Obsługa prostych funkcji sprzętowych – choćby GPS czy wygaszenia ekranu – jest w niektórych programach problematyczna. Aplikacje są wyłączane przez oszczędzanie energii, zmniejsza się częstotliwość sprawdzania pozycji albo z różnych powodów trasy nie zapisują się właściwie. Nie zawsze jest to do obejścia – trzeba pogodzić się z tym (problem dotyczy głównie aplikacji na Androida), że pewne programy lepiej działają na urządzeniach konkretnej marki niż inne.
- Po stronie użytkowników też jest pewien problem – aplikacje do biegania niejako zachęcają do skupienia się na statystykach, co samo w sobie nie jest może błędem, natomiast prawdą jest, że prawidłowa interpretacja statystyk wymaga sporego doświadczenia i jest zagadnieniem wielowymiarowym. Istnieje więc ryzyko, że z nadmiaru zebranych danych kolejne treningi, zamiast dawać więcej przyjemności, będą trudniejsze, a nie przełoży się to na wyniki.
Jaka aplikacja do biegania dla kogo?
Nie ma jednego programu, o którym można by było powiedzieć, że to najlepsza aplikacja do biegania. Wiele będzie tutaj zależało od potrzeb użytkownika i możliwości technicznych jego telefonu, przy czym jest też prawdą, że chcąc korzystać z bardziej rozbudowanych aplikacji, czasem trzeba też będzie pomyśleć o zakupie lepszego smartfonu, który po prostu lepiej sobie w konkretnych warunkach poradzi.
Aplikacja do biegania dla absolutnie początkujących
Osoby, które dopiero zaczynają biegową przygodę, nie mają żadnego powodu, żeby martwić się statystykami. Oczywiście obserwowanie postępów może być motywujące, ale zdecydowanie nie jest to moment, żeby przejmować się na przykład statystykami tętna lub kadencji. W zupełności wystarczy prosty program, który będzie poprawnie liczył odległości – to jedyne dane, jakich potrzebują początkujący biegacze. Ponieważ jednak pasja do biegania może zostać na dłużej, warto od razu wybrać taką aplikację, która wspomoże rozwój biegacza. Optymalnym wariantem jest na przykład bezpłatna aplikacja dla biegaczy, do której później będzie można dokupić zaawansowane funkcje.
Aplikacja do biegania dla początkujących
Mając za sobą etap pierwszych kroków, warto pomyśleć na przykład nad spójnym programem treningowym. Istnieje oczywiście możliwość realizacji planu metodą kartki i ołówka, ale wybierając dobry program do biegania z planem treningowym, będzie można używać także bardziej skomplikowanych mechanizmów i na przykład w jednej aplikacji rejestrować treningi i planować interwały. Poza tym na tym etapie przydają się już funkcje do śledzenia własnych postępów, które przestają już zależeć wyłącznie od lepszego lub gorszego dnia.
Aplikacja do biegania dla średnio zaawansowanych
Osoby biegające regularnie i dość często skorzystają najwięcej na opcji porównywania statystyk z okresem w przeszłości oraz analizy dodatkowych danych, w tym tętna. Wiele osób decyduje się również na wybór programu o rozbudowanych funkcjach społecznościowych – wyzwaniach, rywalizacjach i celach. To pozwala utrzymać reżim treningowy i choć często sięgają po nie również mniej zaawansowani użytkownicy, warto pamiętać, że do osiągania dobrych wyników te funkcje nie są niezbędne.
Aplikacja do biegania dla zaawansowanych
Najlepsza aplikacja do biegania dla zaawansowanych biegaczy paradoksalnie może być pozbawiona niektórych funkcji. Mniejsze znaczenie może mieć na przykład rozbudowany plan treningowy. Tacy biegacze skorzystają z interwałów, ale plany długoterminowe mają najczęściej przygotowane poza aplikacją. Jeżeli natomiast chodzi o osoby tak kochające bieganie, że nawet wakacje planują tak, żeby jak najwięcej biegać, nie od rzeczy będzie znalezienie aplikacji, która ma wbudowaną nawigację lub wyznaczanie tras.
Mity związane z aplikacjami do biegania
Najlepsze aplikacje do biegania mogą pomóc i zupełnie początkującym, i bardzo zaawansowanym biegaczom. Wiele osób jednak nie szuka najlepszego programu, tylko instaluje jeden z bardziej znanych, kierując się nie zawsze prawdziwymi uwagami.
- Przede wszystkim nie jest prawdą, że jakaś aplikacja gubi sygnał GPS. Odbieranie GPS jest kwestią sprzętu i fakt, że np. w lesie albo w centrum miasta pojawiają się problemy z zasięgiem, wymaga raczej rozwiązania sprzętowego, a nie programowego. Może natomiast być tak, że kiedy telefon wchodzi w tryb uśpienia, spada częstotliwość sprawdzania pozycji lub w ogóle wyłączana jest aplikacja do biegania. I to prawda, że jedne programy działają w tle lepiej niż inne, natomiast w każdym przypadku rozwiązaniem jest stworzenie wyjątku w oszczędzaniu energii, wyłączenie doze przez adb lub – co sprawdzi się tylko w krótkich biegach – pozostawienie włączonego ekranu.
- Aplikacje do biegania wyciągają dane użytkownika. Niektóre informacje, takie jak wiek i masa ciała, są potrzebne do szacowania wydatku energetycznego. Dostęp do kontaktów jest potrzebny do skorzystania z funkcji społecznościowych, dostęp do połączeń telefonicznych do zarządzania aplikacją, kiedy nadejdzie połączenie przychodzące, dostęp do multimediów do zarządzania odtwarzaniem muzyki czy wysyłaniem zdjęć itd. Te informacje znajdują się w opisach programów i zwykle nie trzeba przyznawać wszystkich uprawnień, żeby korzystać z aplikacji do biegania.
- Plany treningowe z aplikacji nie działają. To nie do końca prawda, bo z oczywistych powodów nie mogą one uwzględniać wszystkich indywidualnych czynników, natomiast po dobraniu najlepszego planu z dostępnych i uczciwej jego realizacji, większość osób przynajmniej wyraźnie zbliży się do określonego celu. W jednych aplikacjach plany treningowe są ciekawsze niż w innych, natomiast to już kwestia indywidualnego wyboru. Każdy z planów ma pewien potencjał, ale żaden nie zastąpi indywidualnego treningu.
Przegląd popularnych aplikacji do biegania
Dobra aplikacja do biegania to ta, która najlepiej spełnia oczekiwania konkretnego użytkownika. Większość osób tak naprawdę kończy z zainstalowanym jednym z programów z listy najpopularniejszych tego typu. Oto krótki przegląd.
Endomondo
Endomondo to niekwestionowany lider rynku aplikacji do biegania. Ma wersję darmową i płatną (niestety w formie abonamentu). Podstawowe atuty to duża baza społecznościowa, choć rywalizacje są zdominowane przez zaawansowanych amatorów i zawodowców, więc zwykle nie ma sensu brać w nich udziału. Trening biegowy rejestrowany jest poprawnie i z automatycznymi pauzami, a sam program wspiera też inne aktywności, więc jest dość uniwersalny. Wersja płatna daje dostęp do bardziej rozbudowanych statystyk, natomiast piętą achillesową jest współpraca z niektórymi tańszymi czujnikami zewnętrznymi.
Darmowe funkcje – Osobisty trener |
---|
Rejestracja danych z GPS i mapa w czasie rzeczywistym Możesz zarejestrować przebieg treningu, sprawdzić swoją pozycję na mapie i dać się obserwować znajomym na bieżąco. |
Trener audio Trener audio na bieżąco, co kilometr lub co milę, poinformuje Cię o postępach. |
Historia treningów Zapis danych poszczególnych treningów a w nim m.in. mapa, międzyczasy, zdjęcia, znajomi i komentarze. |
Cele Treningu Rywalizuj ze znajomymi lub ustaw cel treningu z opcją informacji audio na bieżąco. |
Oznaczanie i zdjęcia Możesz oznaczyć wykorzystywane akcesoria, dodać zdjęcia i status do treningu. |
Czujniki tętna Połącz aplikację z pulsometrem. |
Dostosowywanie aplikacji Wybierz dane na ekran treningu, np. dystans, czas trwania, tempo, tętno, kalorie i inne. Korzystaj z licznych funkcji, jak auto pauza i odliczanie. |
Różne dyscypliny Możesz rejestrować bieganie, chodzenie, kolarstwo, sporty wodne, narciarstwo, i ponad 40 innych dyscyplin. |
Muzyka Słuchaj swojej ulubionej muzyki podczas treningów. |
Darmowe funkcje – Motywująca społeczność |
Globalna społeczność sportowa W naszej społeczności możesz znajdziesz motywację i poznasz ludzi z całego świata. |
Aktywności Zobacz co się dzieje w społeczności, dopinguj znajomych, zainspiruj się ich postępami. |
Peptalks Nawet w trakcie treningu możesz wysyłać i odbierać peptalks – motywujące wiadomości od znajomych. |
Rywalizacje Dla lepszej motywacji dołącz do naszych rywalizacji lub stwórz własne i zmierz się ze znajomymi lub współpracownikami. |
Trasy Odkrywaj i twórz nowe trasy w swojej okolicy. Zostań Mistrzem Trasy! |
Facebook i Google+ Publikuj swoje treningi na ulubionych portalach społecznościowych. |
Funkcje Premium w Endomondo |
Plan treningowy Osiągnij swój cel biegowy z indywidualnym planem treningowym – cele to dystanse 5 km, 10 km, półmaraton i maraton. |
Zaawansowane statystyki z #tagami Jeśli chcesz poprawić swoje wyniki, przeanalizuj swoje treningi dzięki zaawansowanym statystykom z filtrem dyscyplin, #tagami i innymi. |
Interaktywne wykresy Przejrzyj swoje treningi z interaktywnymi wykresami pokazującymi dystans, czas, prędkość, tętno i więcej. |
Trening interwałowy Popraw kondycję i biegaj lepiej dzięki treningom interwałowym – ustaw własny program lub wybierz spośród gotowych sesji. |
Strefy tętna Zobacz ile czasu spędzasz w poszczególnych strefach tętna, przeanalizuj intensywność i trenuj wydajniej. |
Informacja o pogodzie Uzyskaj dostęp do danych o pogodzie, np. o wietrze, temperaturze, itp z każdego ukończonego treningu. |
Niestandardowe ustawienia aplikacji Możesz zdecydować co i jak często usłyszysz od trenera audio, włączyć tryb oszczędzania baterii i dużo więcej. |
Dodatkowe cele treningu Ustaw czas lub kalorie jako cel, a trener Audio Cię poprowadzi. |
Historia rekordów życiowych Zobacz jak zmieniały się twoje rekordy życiowe na przestrzeni czasu i sprawdź swoje postępy. |
Porównanie treningów Aby lepiej zrozumieć przebieg treningu, porównaj statystyki i międzyczasy z kilku treningów jednocześnie. |
Bez reklam Ciesz się aplikacją i stroną bez reklam zewnętrznych. |
Wsparcie VIP Napisz do wsparcia technicznego, a uzyskasz pomoc w ciągu 24 godzin roboczych od wysłania maila. |
Strava
Strava jest aplikacją wybieraną raczej przez kolarzy, natomiast biegacze też mają w niej czego szukać. Niestety sensowna funkcjonalność dostępna jest dopiero w wersji płatnej, która jest droga, z tego też powodu raczej nie ma sensu ten zakup dla osób początkujących. Zaawansowane funkcje rywalizacji oraz możliwość skorzystania z podpowiedzi dotyczących ciekawych odcinków biegowych to podstawowe zalety. Strava w Polsce ma jednak niewielką bazę użytkowników-biegaczy, więc funkcje społecznościowe siłą rzeczy są ograniczone.
Locus lub Komoot
Oba programy są świetne do biegania górskiego, ponieważ wyznaczają dobre trasy, śledzą aktywność i umożliwiają udostępnienie podglądu na żywo. Locus nawet w darmowej wersji ma potężne możliwości, Komoot zasadniczo jest płatny, ale tym razem jednorazowo. Żaden z tych programów tak naprawdę nie jest typową aplikacją biegową – Locus to nawigacja o sporych możliwościach, Komoot to program stworzony z myślą o kolarzach, a bieganie zostało do niego dodane trochę „na przyczepkę”, niemniej jednak sprawdza się zwłaszcza w rękach biegaczy trailowych.
Bieganie dla początkujących
Nie jest to polska aplikacja dla biegaczy, ale ma polską wersję językową – to duży plus. Nie ma za to wielu skomplikowanych funkcji, przez co program jest lżejszy i pozwala skupić się na kluczowych wskaźnikach. Aplikacja świetnie sprawdza się w rękach absolutnie początkujących biegaczy, ponieważ ma wbudowane funkcje treningu głosowego, pomagające w stawianiu pierwszych kroków. Niestety, żeby przejść cały program, trzeba dokonać zakupu, ale jest to tani program i jeśli wierzyć opiniom użytkowników, wart swojej ceny. Nie ma wersji na iOS.
Runtastic
Runtastic przez pewien czas nieźle sobie radził jako główny konkurent Endomondo. Ma jednak nieco mniej funkcji integracyjnych (źle współpracuje z tanimi opaskami i smartwatchami), a także mniejszą bazę użytkowników. To program do biegania raczej dla zaawansowanych biegaczy, natomiast dostęp do funkcji dla początkujących wymaga wykupienia dość drogiego dostępu premium. Jest to niezły wybór dla osób, które są już pewne, że bieganie to ich ulubiony sport i zamierzają trenować regularnie, natomiast dla tych, którzy dopiero sprawdzają swoje możliwości, jest to aplikacja mocno na wyrost.
Nike+
Nike+ to dość nietypowa aplikacja, która przygotowuje dla użytkownika zamknięty ekosystem treningów – wszystko tutaj jest do siebie dopasowane, co oznacza, że możliwości personalizacji będą ograniczone. Największym minusem jest brak polskiej wersji językowej. Trudno powiedzieć, kto najwięcej skorzysta, na zainstalowaniu tej aplikacji. Zdecydowanie nie jest to program dla początkujących, z kolei dla najbardziej zaawansowanych problemem może być podążanie w miarę jednolitą ścieżką – bez uwzględniania indywidualnych preferencji w takim stopniu, w jakim życzą sobie tego zawodnicy.
Warto przeglądać kilka aplikacji
Najlepsza aplikacja do biegania niekoniecznie będzie proponowana w sklepie Google albo Apple. Czasem biegacze wybierają mniej popularne programy – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. O ile więc warto dać szansę najbardziej rozpoznawalnym programom, nie należy też skreślać mniej popularnych propozycji. Można zresztą równolegle korzystać z kilku aplikacji, każdą sprawdzając przez parę treningów. W wielu przypadkach trasy będzie można eksportować i importować, zachowując przynajmniej część treningów po zmianie programu.
Podsumowanie
Nawet najlepsza aplikacja do biegania sama z siebie nie poprawia wyników, ale może pomóc w monitorowaniu postępów i być swego rodzaju motywacją. Warto wziąć pod uwagę możliwości swoje i swojego telefonu, dobrać taki program, który będzie działał stabilnie i pozwalał, nomen omen, z dystansem spojrzeć na osiągane wyniki. To też oznacza, że początkujący, średnio zaawansowani i zaawansowani biegacze będą mieli nieco inne preferencje – to normalne i warto od razu przygotować się na to, że po jakimś czasie pojawi się potrzeba albo zmiany programu, albo przynajmniej zakupu wersji premium tego, z którego obecnie się korzysta.
Mega opracowanie. Szacunek!
Jaki czas na 1 km, 5 km, 10 km jest uznawany za słaby, dobry, bardzo dobry lub celujący dla kobiety bez doświadczenia biegowego lat: 59? Nie chodzi o wstępowanie do jakiś służb, tylko o zaliczenie WF na późnych studiach uniwersyteckich. Czy jest aplikacja uwzględniająca normy dla seniorów i ograniczające ich szaleńcze tętno?