186
482

Jakie buty do biegania wybrać?

Jakie buty do biegania są najlepsze? Odpowiedź na to pytanie będzie niejednoznaczna, ponieważ wybór wygodnych butów do biegania powinien być podyktowany rodzajem stopy. Decyzję może komplikować jeszcze przeznaczenie butów. Oczywiście ogólnie mają one służyć do biegania, ale ich rodzaj może się różnić od tego, czy będą to buty do biegania po lesie, buty do biegania po górach, czy też buty do biegania zimą, po śliskim podłożu. Jak dokonać dobrego wyboru, aby cieszyć się z komfortu i wygodny nawet przy zakupach online?

Do czego służą buty do biegania?

Osoby, którym zależy na maksymalnym komforcie, z pewnością zauważą różnicę między bieganiem w zwykłym, klasycznym obuwiu sportowym i butami do biegania, które są dedykowane do uprawiania konkretnie tego rodzaju aktywności. W czym tkwi sekret najlepszych butów do biegania? Za lekkość, wygodę i komfort podczas joggingu odpowiada określonej budowy podeszwa i wkładka. Porównując dwa modele butów sportowych: zwykłe i dedykowane do biegania, można dostrzec znaczną różnicę w fakturze podeszwy i ogólnej budowie całego buta. Niezależnie od rodzaju sportu: amatorskiego joggingu, sprintu, czy biegów długodystansowych, dobre buty do biegania zapewniają elastyczność, trwałość i wsparcie stawów. Jakość butów do biegania określa się na podstawie oceny pięciu najistotniejszych parametrów:

 • Amortyzacji
 • Stabilności
 • Lekkości
 • Podeszwie
 • Wkładce

Buty do biegania na początek nie muszą być obuwiem z górnej półki cenowej. Najlepsze buty do biegania kosztują od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych. Na sam początek przygody z tym sportem warto wybrać buty sportowe, dedykowane do biegania, ale ze średniej półki cenowej. Dopiero po czasie, jeśli uzna się, że bieganie stało się pasją i uprawia się je regularnie – można zastanowić się na większą inwestycją np. w profesjonalne, dobre buty do biegania z dużą amortyzacją.

Rodzaje butów do biegania

Mimo że ogólna kategoria butów do biegania jest dość obszerna, ułatwieniem może być jej podział na podkategorie. Dzięki temu osoba poszukująca butów do biegania zimą, lub butów do biegania w terenie, ma łatwiejszy, zawężony wybór. Buty do biegania damskie i buty do biegania męskie odróżnia zwykle jedynie numeracja i wersje kolorystyczne.

Buty do biegania z dużą amortyzacją

Buty do biegania z dużą amortyzacją zapewniają lepsze wsparcie dla stawów. Jest to możliwe dzięki specjalnie skonstruowanej podeszwie i wkładce. Wewnętrzna część butów do biegania z dużą amortyzacją będzie wykonana z nowoczesnej pianki zapewniającej lekkość, amortyzowanie wstrząsów i wysoką wytrzymałość. Bieżnik takich butów może być klasyczny, ale też głęboko żłobiony, co gwarantuje jeszcze lepszą przyczepność. Ten typ butów sprawdzi się dobrze na twardych powierzchniach. Są to najlepsze buty do biegania po asfalcie. Buty do biegania z dużą amortyzacją są dedykowane również osobom, które z uwagi na wady postaw, czyli np. tendencji do stawiania stóp do wnętrza lub na zewnątrz. Dodatkowa amortyzacja pomaga stopie znieść wstrząs związany z uderzeniem o podłoże, który w przeciwnym razie zostałby przeniesiony przez stawy w kierunku kręgosłupa.

Buty do biegania w terenie

Jakie buty do biegania wybrać, kiedy najczęściej pokonuje się nierówne powierzchnie? Dobre buty do biegania po lesie, czy nawet buty do biegania po górach będą miały sztywniejsze, nieco wyższe cholewki i bardzo nierównomierny bieżnik (podeszwę). Specjalna struktura wnętrza i zewnętrznej strony butów minimalizuje ryzyko powstania kontuzji, chroni staw skokowy i śródstopie przed ewentualnym urazem. Biegi w terenie wymagają nie tylko doskonałej kondycji, ale przede wszystkim odpowiedniego obuwia. Podczas biegu, stopa będzie stawiania pod różnymi kątami – musi mieć więc zapewnioną odpowiednią, nieco mniejszą stabilizację, która daje możliwość wyczucia każdej nierówności i daje możliwość dopasowania kroku do pokonywanych powierzchni. Z zewnątrz – buty do biegania w terenie będą też bardziej solidne. Buty do biegania po górach i lesie z pewnością nie będą pokryte lekką siateczką. Muszą być bowiem odporne na uszkodzenia (od kamieni, patyków itp.), a także chronione od przetarcia. Bieżnik będzie mocno nierówny – może mieć ostro zakończone wypustki, które gwarantują wysoka przyczepność podczas biegu. Wkładka też nie będzie tak miękka, jak w przypadku butów do biegania po asfalcie. Obuwie do biegów przełajowych musi charakteryzować się mniejszą amortyzacją — daje to maksymalna pewność podczas biegu wynikającą z poczucia kontaktu z podłożem.

Buty do biegania na zimę

Czy buty do biegania na zimę muszą się różnić od tych dedykowanych na pozostałe pory roku? Oczywiście, że tak! Najlepsze buty do biegania zimą będą zapewniać nie tylko komfortowe ciepło, ale również zapobiegną przemakaniu przy jednoczesnym zachowaniu zdolności oddychających. Aby buty do biegania podczas zimy nie przemakały, dobre modele mają zastosowany na zewnątrz specjalny materiał – membranę. Buty do biegania z membraną są nieprzemakalne. Górna powierzchnia buta jest cienka i lekka, co pomaga w wymianie temperatur – wypycha ciepło powstałe w wyniku aktywności fizycznej na zewnątrz, zapobiegając przegrzaniu i wychłodzeniu stopy. Zimowe buty do biegania z membraną będą miały również mocno rozbudowany bieżnik i nieco wyższą cholewkę. To wszystko ma zminimalizować ryzyko przedostania się wilgoci, śniegi i chłodu do wnętrza buta. Bieżnik butów do biegania zimą został zaprojektowany tak, aby możliwe było pokonywanie nawet najbardziej oblodzonych odcinków. Dzięki temu poranny jogging przy pierwszych przymrozkach nie skończy się bolesnym upadkiem, a w najgorszym wypadku kontuzją.

Minimalistyczne buty do biegania

Minimalistyczne buty do biegania są aktualnie dość modne. Postawienie na prosty i modernistyczny design nie musi jednak oznaczać rezygnowania z profesjonalnej jakości butów do biegania. Minimalistyczne buty do biegania mogą mieć formę „skarpety”. To jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych modeli butów sportowych. Taki rodzaj butów najczęściej jest niezwykle lekki i ma mocną amortyzację, co sprawia, że mogą one być stosowanie przy bieganiu na bieżni lub po gładkiej i twardej powierzchni.

Jakie buty do biegania wybrać?

Nawet jeśli zamawia się buty online, można je przymierzyć w domu i odesłać, jeśli rozmiar lub kształt buta okaże się nieodpowiedni. Zakupy online są najczęściej związane z oszczędnościami. Osoby, których interesują wysokiej jakości, ale tanie buty do biegania z pewnością będą zadowolone z zakupów online. Czasami różnica w cenie na jednej parze tych samych butów do biegania może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych. Poza ceną należy ocenić takie cechy jak:

Stabilność

Stabilne buty do biegania zapewniają amortyzację, wsparcie stawów i trwałość. Zostały zaprojektowane tak, aby zatrzymać i znieść nadmierne obciążenie stopy i stawu skokowego bez ograniczenia swobody ruchu.

Lekkość

Lekkie buty do biegania są lżejsze, a zatem bardziej elastyczne. Ich noszenie może sprawić uczucie braku obuwia, szczególnie jeśli producent zastosuje również siateczkową nawierzchnię. Lekkie buty do biegania zmniejszą zmęczenie i ból po biegu, a są niezwykle wygodne.

Opcje dodatkowe

Buty do biegania np. w terenie mogą mieć bardzo różnorodny zestaw opcji do wyboru, które mają na celu zapewnienie większego komfortu i bezpieczeństwa podczas biegu. Wkładka z wodoodpornego materiału Gore-Tex, gumowe podeszwy, innowacyjny system zapinania butów (bez sznurówek, na kliknięcie) – to wszystko tylko kropla nowoczesnych rozwiązań butów do zadań specjalnych.

Jak znaleźć pasujące buty do biegania?

Wybór butów należy rozpocząć od zmierzenia stopy. To szczególnie ważne, jeśli wybraną parę chce się kupić w sklepie internetowym. Warto przyjrzeć się swoim starym butom i ocenić ślady zużycia – starcie podeszwy jest w stanie dużo powiedzieć o tym, jakich butów należy szukać. Pierwszym krokiem do znalezienia pary butów do biegania jest poznanie swojego układu stopy. Aby to zrobić, można delikatnie zmoczyć stopę i postawić ją na kartce lub kawałku ręcznika papierowego – profil stopy powinien dobrze się odbić na papierze. Taki eksperyment pomoże ocenić rodzaj swojej postawy.

 • Płaskie stopy mają bardzo niskie lub niewidoczne łuki po obu wewnętrznych stronach. Odcisk osoby z płaskostopiem będzie równomierny. Osoby z płaskostopiem potrzebują butów z mniejszą amortyzacją i bardziej wyprofilowaną wkładką.
 • Jeśli łuk jest średniej wielkości – przednią część odbicia (palce) i piętę będzie łączyć średniej szerokości pasmo. W takim wypadku można korzystać z każdego typu butów do biegania. Mogą mieć wysoką amortyzację lub mniejszą. W tym wypadku stawia się wyłącznie na wygodę.
 • Stopa z bardzo dużym wgłębieniem na śródstopiu nie ma zdolności fizjologicznego amortyzowania uderzeń o ziemię. Posiadacze takiego odcisku stopy powinni celować w buty z dodatkową amortyzacją.

Każdy człowiek ma również indywidualny rodzaj chodu. Są osoby, które stawiają stopy prosto, całą powierzchnią. Inni stawiają je do zewnątrz lub wewnątrz. Styl chodzenia zdradza powierzchnia butów do biegania. Jej większe starcie z wewnętrznej lub zewnętrznej strony może pomóc w wyborze butów:

 • Buty, których starcie podeszwy jest równomierne, oznaczają, że ich właściciel w pierwszej kolejności uderza o ziemię zewnętrzną strona pięty, a jego stopa lekko toczy się do wewnątrz, aby pochłonąć wstrząs. W tym wypadku można wybrać buty zarówno z wysoką amortyzacją, jak i nieco sztywniejsze.
 • Buty, których podeszwa jest starta po wewnętrznej stronie, oznaczają, że ciało podczas biegu ma niższą stabilność, a kręgosłup pochłania większą siłę uderzeń. Osoby, których buty tak wyglądają – przy zakupie nowej pary powinni szukać butów do biegania zapewniających większą stabilność i mniejszą amortyzację.
 • Kiedy zewnętrzna część pięty najpierw uderza o ziemię, ale nie toczy się do wewnątrz, tylko na zewnątrz – pięta pochłania największą siłę uderzenia. W tym wypadku modele z bardziej rozbudowaną podeszwą, wykraczającą poza zapiętek, będzie najlepszym wyborem. Taka budowa bieżnika rozłoży równomiernie siłę uderzenia podczas biegu.

Jakie buty do biegania będą najlepsze? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wybór dobrych butów do biegania jest bowiem zależny od rodzaju stopy, stylu chodu i przeznaczenia butów – czy mają to być buty do biegania po lesie, w warunkach zimowych, czy klasyczne – do biegania po asfalcie lub bieżni.

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply