komin do biegania

Komin do biegania to produkt uniwersalny. Co ciekawe, teraz, w okresie zaostrzonego rygoru dotyczącego zakrywania twarzy – dobry komin do biegania zyskuje na kolejnej funkcjonalności i może z powodzeniem zastąpić maseczkę. Do czego dokładnie służy ta część garderoby sportowej i jakich korzyści można się po niej spodziewać?

Komin do biegania – jak wygląda?

To po prostu kawałek materiału noszony na szyi, aby chronić twarz i szyję przed wiatrem, słońcem i zanieczyszczeniami. Komin można go również łatwo unieść nad ustami lub nosem. Pomaga chronić twarz przed brudem, drobnym żwirkiem, owadami, kurzem i smogiem. Przez lata tradycyjny komin sportowy przeszedł bardzo długą drogę, podczas której ewoluował i zmieniał swój krój. Nowoczesne tekstylia stały bardziej oddychające i wygodniejsze.

Najlepszy komin do biegania będzie uniwersalny, zawsze ma jednak jedno zadanie – skupia się ono na ochronie szyi, karku, a nawet w opcjach bardziej zabudowanych – nosa i ust biegacza. Komin to część garderoby, którą nakłada się przez głowę na szyję. W zależności od wyboru produktu do wyboru pozostają:

• Kominy dziecięce
• Kominy sportowe damskie i męskie
• Kominy do biegania
• Kominy na lato
• Koniny na zimę

Chociaż wygląd zewnętrzny komina będzie w każdym przypadku bardzo zbliżony. Jakość i rodzaj jego wykonania, a także jego przeznaczenie mają realny wpływ na jego funkcjonalność.

Do czego służy komin sportowy?

Najlepsze kominy do biegania nie tylko chronią przed chłodem. Pełnią również funkcję przeciwsłoneczną i skutecznie osłaniają kark i chronią sportowca przed poparzeniami. Kominy do biegania i uprawiania innych aktywności na lato sprawdzą się w zasadzie nie tylko podczas upałów, ale również przy każdej, innej pogodzie. Niektóre modele mają działanie chłodzące latem, inne zapewniają ciepło zimą, jednak wszystkie zapewniają ochronę przed oparzeniami słonecznymi i dobrze wchłaniają pot.

Co więcej, w obliczu szalejącej pandemii i nakazów związanych z coraz to nowymi obostrzeniami, komin do biegania może być również doskonałą osłoną ust i nosa podczas aktywności fizycznych, takich jak np. bieganie, jazda na rowerze trekkingowym czy nawet piesze wycieczki na świeżym powietrzu.

Najlepsze kominy do biegania będą wykonane z elastycznego, oddychającego, sportowego materiału, który łatwo dopasowuje się do szerokości szyi i twarzy, zapewniając wygodę, komfort i swobodę ruchów. Co więcej – można nosić je na wiele sposobów. Dzięki wielu opcjom noszenia można samodzielnie dokonywać wyboru sposobu, w jaki chce się je nosić w danym dniu. Dobre kominy do biegania są wszechstronne i uszyte z materiałów wysokiej jakości. Sportowcy wykorzystują je również do ćwiczeń, ciężkiej pracy fizycznej na zewnątrz i wszelkich innych aktywności outdoorowych.

Rodzaje kominów do biegania

Na rynku jest wiele rodzajów kominów do biegania. Przy wyborze, w każdym przypadku konieczne jest zwrócenie uwagi na materiał, z jakiego został wykonany komin. Kominy sportowe nie mogą mieć właściwości higroskopijnych. Oznacza to, że nie mogą w swoich włóknach gromadzić wody. Najlepsze kominy do biegania na rynku będą wykonane z materiałów syntetycznych (sic!), które są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o odzież do uprawiania sportu.

Włókna poliestrowe z domieszką lycry lub elastanu albo jeszcze lepiej – jonami srebra, które działają antybakteryjnie – zapewniają komfort i uczucie suchości, niezależnie od intensywności ćwiczeń. To ważne również, gdy komin do biegania zasłania nos i usta – w takim wypadku, dzięki włóknom poliestrowym, gromadząca się przy oddychaniu para wodna jest odprowadzana na zewnątrz dzianiny. To wszystko sprawia, że trening w kominie do biegania jest bezpieczny, komfortowy i wygodny.

Z jakich jeszcze dzianin może być wykonany dobry komin do joggingu?

Poza włóknami poliestrowymi, na rynku można również spotkać kominy sportowe z najwyższej jakości mikrofibry. To dzianina, która jest elastyczna, oddychająca i ma świetne właściwości odprowadzania potu. Mikrofibra jest również pyłoszczelna i w pewnym stopniu redukuje przedostające się podczas biegania zanieczyszczenia z powietrza i groźny dla zdrowia smog. Kominy do biegania z mikrofibry sprawdzą się również do uprawiania innych aktywności. Można wykorzystać je podczas:

• Pieszych wędrówek/trekkingu,
• wędkowania,
• jazdy na rowerze,
• Jazdy na rolkach/desce/hulajnodze.

Tkanina na komin sportowy powinna być mocna i trwała. Producenci zazwyczaj udostępniają wiele atrakcyjnych wersji kolorystycznych kominów, które można dopasować do indywidualnych preferencji.

Kominy do biegania na zimę – jak wybrać najlepszy?

Komin do biegania na zimę fantastycznie zastępuje zwykły szalik, który podczas rytmicznego poruszania się podczas joggingu, ma tendencje do odwijania się i odsłaniania szyi. Typowo zimowy komin do biegania jest zwykle wykonany z wysokiej jakości polaru, który nierzadko uzupełniony jest w nowoczesne funkcje (np. wodoodporność). Polar doskonale zatrzymuje ciepło, którego potrzebuje każdy biegacz i bardzo często ma dodatkową, wewnętrzną warstwę mikrofibry odprowadzającej pot.

Najlepszy komin do biegania na zimę będzie dwuwarstwowy. Dzięki temu zapewni dodatkowe ciepło, kiedy temperatury spadną dużo niżej zera. Komin na zimę ma jeszcze jedną zaletę – można go nosić na mnóstwo sposobów! Na szyi, Na ustach i szyi, na uszach jak opaskę i na głowie jak czapkę.

Komin do biegania  na lato i zimę – jeden produkt na cały rok!

Kominy do biegania mogą pełnić jednocześnie wiele funkcji – latem chłodzić i zbierać pot, a zimą ochraniać newralgiczne miejsca przed wychłodzeniem. Najlepszy komin do biegania latem chłodzi, odświeża i chroni sportowca przed zanieczyszczeniami i wiatrem. Ponadto, może mieć również filtr przeciwsłoneczny, którego ochrona sięga nawet SPF 50! Takie filtry są w stanie blokować latem i zimą nawet do 98% promieni UV. Co więcej, produkt będzie lekki i elastyczny. Sprawdzi się latem podczas treningów na świeżym powietrzy i zimą na nartach.

Komin do biegania – najważniejsze zastosowania

Ogromna liczba zastosowań kominów sportowych z pewnością wykracza poza zwykły jogging. Zakup dobrego komina do biegania może służyć przez lata, a sam produkt przyda się przy niejednej okazji. Do czego zatem można jeszcze wykorzystać kominy do biegania?

Ochrona przed promieniowaniem UV

Jednym z najpopularniejszych (i najlepszych) zastosowań komina jest ochrona szyi przed promieniami słońca. Ta niepozorna tuba wykonana z materiału, może zdziałać cuda w wielu sytuacjach związanych ze sportem i rekreacją na świeżym powietrzu.

Wędkowanie

Pasjonaci wędkarstwa i osoby lubiące spędzać całe dnie na łódce, morzu lub skraju jeziora z pewnością docenią ochronę szyi i twarzy nie tylko przed słońcem, ale również komarami i innymi insektami. Wędkarze potrzebują tez dodatkowej ochrony przed słońcem, które oświetla ich nie tylko z góry, ale tez z dołu – odbijając się od tafli wody.

Narciarstwo

Promienie słoneczne odbijają się jednak nie tylko od powierzchni wody, ale i od śniegu. Dobry komin do biegania sprawdzi się również na snowboardzie i nartach. Jednak w przypadku sportów zimowych warto celować w wersję polarową lub z dodatkowym ociepleniem.

Ochrona twarzy

Podczas jazdy na rowerze, skuterze, czy np. rolkach, twarz i szyja są odsłonięte podczas jazdy. Komin do biegania podciągnięty od do połowy twarzy chroni przed uderzeniami owadów, a także ich niechcianym przedostaniem się do ust i nosa. Tak samo, jak przed kurzem, żwirem, a także liśćmi.

Jaki komin do biegania wybrać? Należy celować w modele oddychające, z ochroną przed promieniowaniem UV i… dobrze dopasowane! W przypadku kominów do biegania rozmiar ma tak samo istotne znaczenie, jak np. rozmiar czapki. Zbyt duży komin będzie opadał z twarzy i szyi i po prostu nie spełni swojej funkcji. Z kolei zbyt ciasny nie zapewni komfortu podczas aktywności. Ceny kominów dostępnych na rynku są bardzo różne. Wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, jeśli ma się do czynienia z markowym, zaawansowanym technicznie modelem. Niezależnie od budżetu – najważniejszy jest wybór dobrych dzianin – to one są głównym wyznacznikiem jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *