202
2173

Legginsy do biegania

Jak wybrać najlepsze legginsy do biegania – przegląd dostępnych rodzajów

Dobre legginsy do biegania to już połowa sukcesu na drodze osiągania coraz lepszych wyników sportowych. Każdy doświadczony biegacz z pewnością potwierdzi, że właściwe legginsy do biegania nie tylko zapewniają wysoki komfort podczas aktywności, ale również mogą mieć wpływ na poprawianie długości dystansów i szybkości. Czemu obcisłe legginsy są lepsze od luźnych spodni dresowych kojarzonych z wygodą? Jak wybrać najlepszy model legginsów? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Czemu legginsy do biegania są lepsze od innych spodni?

Bieganie w krótkich, dresowych spodenkach lub długich spodniach dresowych wykonanych z bawełny jest nie tylko niekomfortowe, ale nawet niebezpieczne! Bawełna jest co prawda materiałem naturalnym, ale niepolecanym do uprawiania sportu. Bawełniane spodnie mają właściwości higroskopijne – jeśli nogi biegacza się spocą, dzianina pochłonie wilgoć z ciała i zatrzyma ją w sobie. W takiej sytuacji sportowiec będzie odczuwał znaczny dyskomfort związany z uczuciem nieprzyjemnej wilgoci. Skóra ocierająca się o wilgotną dzianinę może z kolei się poważnie uszkodzić. Otarcia powstałe na skutek złego dopasowania odzieży mogą prowadzić do konieczności zrobienia przerwy w bieganiu do czasu wygojenia się ran.

Na szczęście wyżej wymienionej sytuacji można łatwo uniknąć. Do biegania i do każdej innej aktywności fizycznej – najlepiej jest stosować odzież z syntetycznych włókien poliestrowych. Najlepsze legginsy do biegania dla kobiet i mężczyzn powinny mieć w składzie przewagę poliestru i domieszkę elastanu, spandexu lub lycry. Poliester ma właściwości chłodzące i jest szybkoschnący. Wilgoć z ciała będzie szybko odprowadzana na zewnątrz, a materiał nie będzie gromadził wody. Domieszka elastanu, spanexu lub lycry zapewnia z kolei komfort związany z wysoką elastycznością legginsów.

Po co nosi się legginsy do biegania?

Wiele osób niezwiązanych ze sportem może zastanawiać się nad tym, czemu wszyscy zawodowi i profesjonalni biegacze noszą krótkie legginsy do biegania lub modele z długimi nogawkami zamiast obszernych spodni sportowych. Oprócz tego, że legginsy do biegania są wykonane z odpowiedniego materiału, który może odprowadzać pot z dala od skóry – ich właściwości mogą również zintensyfikować trening i sprawić, że będzie bardziej wydajny. W dalszej perspektywie oznaczać to może lepsze wyniki sportowe.

Krój legginsów sportowych i ich idealne dopasowanie do ciała zmniejsza opór powietrza podczas biegu, co wpływa nie tylko na zmniejszenie zmęczenia, ale również zwiększa poziom szybkości. Najlepsze legginsy do biegania dla mężczyzn i kobiet wiążą się z większym wydatkiem. Nic w tym dziwnego – za wysoką jakość materiałów i nowoczesne rozwiązania (np. legginsy kompresyjne do biegania) trzeba zapłacić. Inwestycja w dobry model legginsów zwróci się jednak nie tylko w postaci wysokiego komfortu, ale również wysokiej trwałości. Najlepsze modele będą służyły długo – bez obaw o pęknięcia, czy przetarcia materiału.

Jak wybrać najlepsze legginsy do biegania?

Kieszenie

Poszukiwanie dobrych legginsów do biegania najlepiej rozpocząć od zastanowienia się, jakie ich funkcje będą najważniejsze?  Skład materiału i design są ważne, ale powinny iść w parze z wygodą. Osoby, które podczas biegania chcą mieć przy sobie niezbędne akcesoria takie jak np.:

  • smartfon,
  • odtwarzacz muzyki,
  • kluczyki do szafki na siłowni lub do domu,

powinny postawić na model z kieszeniami (nie wszystkie legginsy do biegania je mają!). Ważne jest również to, jak umieszczone są kieszenie. Bardzo dobrze sprawdzają się takie, które są ukryte wewnątrz. Dzięki nim można być spokojnym o ewentualne pogubienie drobnych elementów podczas aktywności fizycznej.

Szwy

Szwy w legginsach do biegania są bardzo ważne, a często nie zwraca się na nie uwagi. Poza rodzajem szwów, który ciężko jest ocenić, nie będąc krawcem, ważne jest ich umiejscowienie, które można już  samodzielnie sprawdzić i ocenić.  Czasami szwy mogą przebiegać niezgodnie z  naturalnymi liniami ciała, powodując dyskomfort dla użytkownika. Ergonomicznie umiejscowione szwy w legginsach do biegania są tym, na co warto postawić.

Elementy odblaskowe

Osoby, które często biegają rano lub po zmroku powinny szukać modeli wzbogaconych o odblaskowe elementy, które zapewniają doskonałą widoczność. Nie każdy fan joggingu lubi nosić odblaskowe opaski, które mogą uciskać i obcierać ciało. Strategicznie umieszczone odblaskowe elementy na legginsach do biegania gwarantują bezpieczeństwo podczas biegania wieczorem przy ulicy i przy gorszej widoczności.

Wykończenie w pasie

To, jak są wykończone legginsy ma bardzo duże znaczenie. Niektórzy preferują legginsy bardzo elastyczne i uciskające w pasie (podtrzymują przeponę, ukrywają krągłości), inni wolą, aby miały obniżony stan (modele męskie). Można również spotkać legginsy do biegania z troczkami w pasie po wewnętrznej stronie, które pozwalają na optymalną regulację.

Dodatkowe elementy

Zamki błyskawiczne mogą poprawić łatwość i wygodę użytkowania. Niektóre, dobre legginsy do biegania są wyposażone w zamki błyskawiczne, które pozwalają uwolnić napięcie w materiale, dzięki czemu po prostu znacznie łatwiej je założyć.

Ile kosztują dobre legginsy do biegania?

Szukając najlepszej dla siebie pary legginsów, szybko można zauważyć, że na rynku występują bardzo duże różnice w cenach. Niektóre  ceny są bardzo przystępne, a inne mogą szokować! Oczywiście każdy ma określony, indywidualny budżet, ale warto pamiętać, że w przypadku odzieży sportowej, taniej znaczy zwykle gorzej. Legginsy do biegania z wyższej półki mogą być uszyte z bardziej wytrzymałych, profesjonalnych tkanin lub być wyposażone w dodatkowe funkcje, których nie znajdzie się w tańszych modelach. Jednak przy wyborze warto zawsze kierować się własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Tańsza para legginsów do biegania może nie mieć kieszeni ani elementów odblaskowych, ale nadal będzie komfortowa i wygodna. Niższa cena może również pozwolić na zakup nie jednej, a kilku par, które można nosić zamiennie. Podsumowując: profesjonalni biegacze z pewnością będą bardziej zadowoleni z najlepszych legginsów do biegania, które mają precyzyjne szwy i nowoczesne funkcje. Amatorzy i osoby rozpoczynające swoją przygodę z joggingiem, mogą spokojnie wybrać na początek tańszą parę legginsów.

Rodzaje legginsów do biegania

Damskie legginsy do biegania i męskie legginsy do biegania są uszyte w inny sposób – zgodny z budową ciała każdej z płci. Legginsy do biegania mają również kilka rodzajów – każdy ma inne zastosowanie, a część z nich jest uniwersalna.

Legginsy kompresyjne do biegania

Legginsy kompresyjne do biegania są bardzo przyległe do ciała. Jest to rodzaj legginsów uciskowych, które nie tylko są w stanie wpłynąć na poprawę krążenia, ale również mogą zwiększać wydajność mięśni podczas aktywności fizycznej.

Legginsy do biegania zimą

Legginsy do biegania zimą są ocieplane od wewnątrz i zapewniają komfortową ochronę i ciepło, co jest szczególnie przydatne dla osób mieszkających w chłodniejszych klimatach i tych, którzy nie chcą zrezygnować z treningu outdoorowego zimą. Mimo delikatnego ocieplenia nie powodują jednak zwiększonego pocenia się skóry. Materiał jest oddychający i nie chłonie wilgoci. Ocieplane legginsy do biegania nie podnoszą więc temperatury ciała, ale pomagają zachować ją na optymalnym poziomie i nie doprowadzić do wyziębienia.

Legginsy ze spódniczką do biegania

Taki model ma na celu zapewnić komfort psychiczny kobietom, którym zależy nie tylko na ukryciu swoich krągłości lub nadprogramowych kilogramów, ale również na estetycznym wyglądzie. Dodatkowa spódniczka zapewnia również bonusową ochronę przed np. niskimi temperaturami – część kobiet używa legginsów ze spódniczką podczas treningu zimą. Alternatywnie – podobne zastosowanie mogą mieć legginsy do biegania z krótkimi spodenkami.

Różne długości legginsów do biegania


Dla niektórych osób różnica w długości legginsów do biegania ma znaczenie. Przeglądając oferty, można zauważyć, że istnieje różnica długości między poszczególnymi parami. Niektórzy preferują legginsy długie – dopasowane do całej długości nogi, inni wolą postawić na modele krótkie, lub sięgające kolan. Do biegania niepolecane są natomiast legginsy w stylu rowerowym, które kończą się  tuż za udami. Którą długość więc wybrać? Okazuje się, że najpopularniejsze są legginsy długie i takie o długości ¾ (nazywane również capri). To najlepsze rozwiązanie do joggingu latem, a dodatkowo ich długość pozwala na zastosowanie również w innych sportach.

Konserwacja – jak dbać o legginsy do biegania, aby cieszyć się z nich najdłużej?

To jakie legginsy do biegania się wybierze, ma wpływ na ich dalszą pielęgnację. Aby legginsy nie traciły swoich właściwości, czyli elastyczności, formy i koloru, należy zawsze przestrzegać zaleceń dotyczących prania umieszczonych na metce producenta. W przypadku odzieży sportowej wykonanej z syntetycznych materiałów, podczas prania nie zaleca się używać płynów zmiękczających, ponieważ mogą one zniszczyć legginsy i zmniejszyć ich elastyczność. Po każdym użyciu legginsy należy uprać i to jak najszybciej! Wilgoć również uszkadza właściwości przędzy.

Jakie legginsy do biegania będą najlepsze? Z pewnością te, uszyte z dobrej jakości materiałów dedykowanych do uprawnia tego sportu (spandex, poliester, elastan itp.). Niezależnie od tego, czy jest się początkującym amatorem biegania, czy też zawodowcem, legginsy do biegania muszą mieć idealnie dopasowany rozmiar i solidne wykończenie. Opcje dodatkowe takie jak elementy odblaskowe, kieszenie, czy opcję kompresyjną dobiera się do indywidualnych potrzeb.

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply